Czechy – nowy kierunek podróży za pracą

Polska jako kraj należący do UE stwarza warunki do podjęcia dobrego stanowiska w innych państwach członkowskich bez najmniejszych formalności. Jednym z takich krajów są Czechy, których bliska odległość, kwestie językowe oraz podobna substancja kulturowa przyciąga osoby poszukujące pracy. Co sprawia, iż to właśnie tam opłaca się pracować?

Praca Czechy

Czechy cechuje rosnąca koniunktura, ich gospodarka wyprzedza polską, a 2,5-proc. bezrobocie jest najniższe w dziejach państwa. Zatrudnienie w Czechach dla naszych rodaków to ciekawa opcja również ze względu naz uwagi na:

• przyjazne standardy bytowe,

• brak przeciągających się spraw urzędowych,

• podatki z mniejszym poziomem obciążeń, bez skomplikowanych przepisów,

• a także światopogląd Czechów.

Garść wiadomości o życiu w Czechach

Warto poczytać blogi internetowe zamieszczone przez wybierających opcję podjęcia pracy w Czechach – wygląda na to, że budżety na codzienną egzystencję są zdecydowanie mniejsze niż w Polsce. Tańsze lokale, brak biurokracji, życzliwi urzędnicy i nastrój pozytywnego myślenia sprzyjają życiu i pracy w Czechach.

Praca w Czechach – zarobki

Pracodawcy z Czech dbają o stworzenie Polakom jak najlepszych warunków pracy, jednocześnie oferując atrakcyjne wynagrodzenie i mnóstwo benefitów, takich jak wyżywienie czy ułatwienia w transporcie. Przed rozpoczęciem poszukiwań pracy za granicą, trzeba przeczytać opinie o pracodawcach. Przejrzyjmy co lepsze oferty pracy, wiadomości o płacach oraz o systemie rekrutacji.

Płace w Czechach zależą od rodzaju i branży oraz od stażu i kwalifikacji podwładnego. Z tego powodu nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, ile da się zarobić pracując u w Czechach. Spójrzmy na typowe ogłoszenie dla policjanta metropolitalnego (Straż Miejska) w stolicy Czech – na początek można spodziewać się do 30 tys. koron plus parę bonusów. Z kolei jeśli na prywacie w Polsce możemy spodziewać sę przychodu rzędu 5 tys. zł, to po oddaniu podatku mamy:

• w Polsce – ok. 3060 zł,

• u nich – ok. 4200 zł.

Inny porównywalny przykład stanowią możliwe do zarobienia pieniądze w markecie Lidl. W zależności od okolic i rozmiarów miasta – w Pradze każdy zarobi więcej – wynoszą one od 28 do 38 tys. koron brutto, co oznacza zarobki rzędu 1000-1500 euro.

Linie produkcyjne, transport, motoryzacja – to główne kierunki zarobkowania dla przybyszów z Polski. Zapotrzebowanie znajduje się najczęściej w przypadku pracy przy taśmach produkcyjnych i w fabrykach, gdyż Czechy pełnią kluczową funkcję w przemyśle motoryzacyjnym w Europie.