
W dzisiejszych czasach markety oferują różnorodny wybór jeśli idzie o szklarnie ogrodowe. Różnią się one przede wszystkim gabarytami, stylem oraz pokryciem.
Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu szklarni ogrodowej?
Szklarnia ogrodowa z poliwęglanu czy szklana?
Pokrycie poliwęglanowe
Najpopularniejszą możliwością pokrycia szklarni jest poliwęglan o grubości 8-10mm. Wyróżnia go przede wszystkim lekkość i mała wrażliwość na negatywne warunki pogodowe.
Szklarnie pokryte szybą
Szklarnie ogrodowe zwykle cechuje możliwość pokrycia szybą 4mm czy 3mm. Do tego celu mądrze wybrać szkło wzmacniane. Dzięki temu, że szkło hartowane pęka na wyjątkowo małe, lecz nieostre kawałki, jest ono bezpieczne podczas stłuczenia.
Przyjrzyjmy się dokładnie pokryciom szklarni ogrodowych
Cena to przeważnie podstawowe kryterium, które brane jest pod rozwagę przy kupnie szklarni ogrodowej. Ze względu na wysoką cenę poliwęglanu, konsumenci niejednokrotnie stawiają na dobór szyby. Doświadczeni ogrodnicy sugerują, żeby zainwestować w grube szkło wzmacniane. Jest ono trwalsze aniżeli cienka szyba, znacznie bezpieczniejsze a jednocześnie tańsze niż poliwęglan.
Następnym elementem branym pod obserwację jest waga. Właściwe określenie wytrzymałości podłoża na obciążenie jest szczególnie istotne, gdy zamierzamy wykonać szklarnię na piętrze budynku.
Przy obliczeniach należy pamiętać, że każdy metr szyby o grubości 4mm waży 10kg. To o wiele więcej niż poliwęglan.
Ostatnim niesamowicie istotnym czynnikiem jest wytrzymałość pokrycia na warunki pogodowe – najlepszym wyborem jest poliwęglan. Oprócz wysokiej wytrzymałości jest on także surowcem niesłychanie miękkim oraz łatwym w obróbce.
Konstrukcje szklarni ogrodowych
Ze względu na model konstrukcji wyróżnia się:
szklarnie z konstrukcją drewnianą – wygląda ona najlepiej na tle ogrodu, niestety jest najmniej wytrzymała. Nie można zapominać, że wilgoć ze szklarni w dużym stopniu oddziałuje na drewno. Wymaga ono zatem regularnej impregnacji.
Szklarnie z konstrukcją stalową – jej główną zaletą jest raczej niewielka cena przy względnie sporej odporności.
Niestety tak samo jak drewno wymaga ciągłych konserwacji i dobrego zabezpieczenia. Jest nieco cięższa aniżeli drewno jednak stal cechuje się o wiele większą solidnością.
Szklarnie z konstrukcją aluminiową – są one wybierane głównie z powodu najwyższej wytrzymałości na warunki atmosferyczne. Nie wymaga renowacji oraz nie staje się ona krucha w niskich temperaturach. Niestety jest to najdroższa alternatywa