Radca prawny, adwokat – w czym się specjalizują?

U niemal każdego przychodzi niekiedy chwila, w której zostanie sam na sam z problemami prawnymi. Nie musisz robić nic w pojedynkę – w takiej sytuacji zdecydowanie zaleca się skorzystać z pomocy specjalistów. Współcześnie wyszukanie uznanej praktyki jest nieskomplkowane – jedyne co trzeba zrobić, to wpisać w wyszukiwarkę hasło adwokat Pabianice, Łódź czy Zduńska Wola. Skąd wiedzieć, kiedy mamy zwrócić się do radcy przwnego czy adwokata? Co różni od siebie tych fachowców? Jak by na to nie spojrzeć, te terminy definiują nieco inny rodzaj uprawnień.

Radcy prawni i adwokaci – jakie są podobieństwa?

Radcą prawnym lub adwokatem zostaje osoba, która zaliczyła 5-letnie studia na Wydziale Prawa oraz 3-letnią aplikację adwokacką lub radcowską. Zaliczenie aplikacji i stosownych praktyk to podstawa podejścia do egzaminu, który organizowany jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Zdanie go powoduje, że aplikant zostanie wpisany na wykaz radców prawnych bądź adwokatów. Podstawą wyznaczającą czynności obu zawodów są inne ustawy. W sytuacji adwokatów ich zakres czynności określa Prawo o adwokaturze, w przypadku radców prawnych będzie to to Ustawa o radcach prawnych. W obu aktach wyszczególnione jest czym zajmuje się osoba wykonująca dany status.

Czy adwokat i radca w czymś się różnią?

Mimo niezwykle bliskich paragrafów dotyczących statusu rady prawnego i adwokata, w wymienionych opcjach są istotne odmienności. Najważniejsza z nich występuje już podczas podejmowanej pracy aplikacyjnej. Adwokaci zazwyczaj skupiają się na przepisach prawa karnego, a radcy na prawie cywilnym. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, iż nie jest to reguła. Dodatkowo zarówno adwokaci jak i radcy prawni są członkami do różnych samorządów – adwokackich lub radcowskich. Następna różnica wynika ze statusu. Radca prawny może zatrudnić się na umowę o pracę, podczas gdy adwokat zgodnie z prawem nie może podpisać podobnego kontraktu.

Na sali sądowej obu prawników rozróżnić można przyglądając się barwie żabotu. Radców wyróżnia żabot niebieski, a u adwokatów mamy kolor zielony.