Twój własny okruszek ziemi – co chcesz na nim postawić

Często marzymy o tym, aby nabyć prywatny kawałek ziemi, najlepiej za miastem, z dala od codziennego zgiełku. Gdy już jednak nasze marzenie się spełni, nie wiemy jak właściwie wykorzystać nasz ukochany ogródek.

Co można zrobić, aby dobrze wykorzystać pustą przestrzeń na działce

Plan zabudowy przestrzeni należy właściwie przeanalizować, by z pozoru dobre idee nie okazały się w rezultacie całkowicie nietrafione lub szalenie niespójne. Niegłupim wyjściem z całą pewnością będzie działkowa miniuprawa roślin. Jeżeli chcemy, możemy wybrać różne możliwości. Dla każdego z nas aromat samodzielnie wyhodowanych jabłek czy gruszek bywa bezspornie bezkonkurencyjny oraz niemający sobie równych. Jeśli zdarzy się, że posiadamy działkę poza miastem, warto z tego mądrze skorzystać. Uprawianie marchewek lub kalarepy jest bardzo proste. Zdecydujmy się na to, a zyskamy możliwość, aby cieszyć się niezrównanym smakiem, znacznie lepszym od właściwości owoców nabytych w hipermarkecie. Opiekowanie się drzewkami owocowymi to wspaniały pomysł także dla osób, które szukają nowego hobby – wszak uprawa roślin to znakomity relaks. Jeżeli w naszym ogródku będziemy wykonywać wiele prac pielęgnacyjnych, to niezastąpiony będzie choćby niewielki budyneczek służący do przechowywania sprzętów ogrodniczych. Możemy zbudować go samodzielnie, na przykład z tworzywa drewnianego. Z drewna możemy zbudować również altankę, umilającą korzystanie z naszej działki. W altance możemy spędzić uroczy czas z naszymi bliskimi czy też z przyjaciółmi – każdy lubi mieć miejsce, w którym można pograć w gry planszowe czy w karty. Zbudujmy altankę, a nie zaskoczą nas nagłe zmiany pogody – zyskamy skuteczną ochronę przed deszczem.

Jak postawić domek na terenie działki?

Godnym uwagi projektem jest często również zbudowanie działkowego domku. W przypadku, gdy wolelibyśmy uniknąć wizyt w urzędach, warto zagłębić się w temat, w jakich przypadkach możemy stawiać domki bez pozwolenia. Większy budynek wymaga bowiem uzyskania specjalnego pozwolenia na jego wybudowanie. Osoby marzące o własnej altance czy szopie na ogół wybierają taki rodzaj zabudowy, dzięki czemu nie muszą zabiegać o pozwolenie. Domki bez pozwolenia możemy budować jedynie w pewnych sytuacjach przewidzianych przez prawo budowlane. Na wstępie zaznaczmy, iż nie mamy możliwości stawiania bez zezwolenia domków piętrowych czy innych niż wolnostojące. Po drugie, powierzchnia domku nie może przekraczać 35 m2. Na dodatek domki bez pozwolenia muszą spełniąć także limity dotyczące ilości stawianych tego typu konstrukcji. Jeżeli bez zezwolenia postawimy więcej niż jeden domek na 500 m2, spotkają nas przykre konsekwencje, dlatego lepiej trzymać się ustalonych limitów.