Wszystko, o czym powinieneś pamiętać, zanim zdecydujesz się na zakup przed zakupem blachy na dach

W momencie, gdy budujesz dom albo zastanawiasz się nad zmianą starego pokrycia dachu, to na pewnym etapie przyjdzie czas na wybór odpowiedniego materiału. Rynek oferuje teraz parę rodzajów tego typu produktów. W poniższym wpisie opisujemy najważniejsze zalety blachy dachowej.

O czym powinieneś pamiętać Jak dokonać wyboru odpowiedniego rodzaju blachy dachowej?

W trakcie zakupów materiałów dobrze jest dopilnować kilku ważnych kwestii. Poza ceną warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, jak gruba jest blacha – ta grubsza jest o wiele cięższa, ale jest zarazem sztywniejsza oraz solidniejsza od wersji cieńszej. Drugim ważnym aspektem jest grubość, a także typ powłoki, zabezpieczającej całość — te najtrwalsze to HPS oraz PVDF. Równie istotny jest typ zabezpieczenia przeciw korozji — zwłaszcza w przypadku blachy stalowej, ta pokryta jest najczęściej powłoką z alucynku.

Który typ blachy na dach jest najlepszy?

Blacha dachowa ma zróżnicowane parametry – różni się typem materiału, ale też dopasowaniem do kształtu dachu. Aktualnie klienci najczęściej wybierają trzy rodzaje blach.

Pierwszy wariant to blacha dachowa trapezowa, która jest gięta i pokryta delikatnymi wypukłościami, taki kształt powoduje, że doskonale odprowadza wodę.

Drugim wariantem jest blacha na dach płaska – niewiele kosztuje, ma regularną formę i łatwo ja ułożyć.
Wariant trzeci to blachodachówka – jest popularna i uniwersalna, sprzedawana w wielu wariantach kolorystycznych i bardzo dobrze imituje droższe pokrycia.

Jakie są największe plusy blacha na dach

Do największych plusów, które posiada blacha dachowa, możemy zaliczyć jej uniwersalność. Dzięki szerokiej gamie dostępnych kolorów i wzorów można z łatwością dopasować ją do niemal wszystkich budynków i rodzajów elewacji. To materiał, który charakteryzuje się także wysoką trwałością i szczelnością, co gwarantuje jakość na lata. Omawiając walory, jakie ma blacha dachowa, trzeba również wspomnieć o prostym montażu. Produkty z blachy nie stwarzają problemów przy docinaniu, więc z łatwością da się je dopasować do każdego kształtu dachu. Blacha dachowa nie ma wielu wad, jedną z nich jest dźwięk padającego deszczu druga to wymóg montażu śniegołapów w przypadku spadzistego dachu. Mimo wszystko zalety przeważają, dzięki czemu pozostaje ona wciąż bezkonkurencyjnym liderem materiałów na pokrycia dachowe.